Jeśli planujemy budowę domu, warto rozważyć wykonanie badań geotechnicznych (geotechnika – nauka zajmująca się badaniem gruntu pod kątem wykonawstwa budowli), zwłaszcza jeśli bierzemy pod uwagę podpiwniczenie budynku. Geotechnik podczas takiego badania pomoże nam określić poziom wody gruntowej oraz jego wahania.
Warunki wodno-gruntowe tak naprawdę najlepiej sprawdzić jeszcze przed zakupem działki, aby uniknąć później przykrego rozczarowania. Może się okazać, że w przypadku wysokiego poziomu wody gruntowej na danej działce, wykonanie piwnicy, czy w ogóle głębokie fundamentowanie budynku, będzie trudne do wykonania pod względem technicznym, a tym samym bardzo kosztowne.
Aby sprawdzić warunki wodno-gruntowe konkretnej działki, należy zwrócić się do specjalistycznej firmy geotechnicznej, która przeprowadzi tam kilka odwiertów i na tej podstawie określi rodzaje gruntu oraz poziom wód w nich występujących. Należy jednak pamiętać, że poziom ten może się zmieniać w ciągu roku – zwykle najwyższy notuje się wiosną, a najniższy latem.
Najlepiej, gdy przed wykonaniem takiego badania geotechnicznego, możemy poinformować specjalistę o usytuowaniu przyszłego budynku
– pozwala to lepiej rozplanować odwierty i zmniejszyć ich ilość, ograniczając tym samym koszty samego badania.
Ale zasada jest prosta: im więcej odwiertów, tym badanie jest dokładniejsze, dlatego nie warto ufać firmom, które deklarują ocenę warunków wodno-gruntowych na podstawie jednego odwiertu. Zwykle powinny być wykonane minimum trzy.
Najczęściej wykonuje się je w narożnikach budynku i/lub na przecięciu przekątnych. Jeśli dom będzie podpiwniczony, odwierty należy wykonać do głębokości od 3 do 6 metrów. W przypadku budowy wykonywanej bez podpiwniczania, wystarczy wykonać odwierty do 3 metrów.
Koszt odwiertów wynosi średnio od 100 do 150 zł za metr. W cenę odwiertów najczęściej wliczone są także koszty dokumentacji geotechnicznej. Badania takie trwają od jednej do dwóch godzin, na dokumentację z kolei trzeba poczekać czasem nawet do dwóch tygodni.
Warto jednak poświęcić czas i środki na takie badanie, by być pewnym warunków i stabilności gruntu na naszej działce, zwłaszcza jeśli mamy zbudować na niej dom, w którym przecież spędzimy resztę życia.
Zobacz więcej: Titan | Fundamentowanie