ramy do obrazów

Funkcje ram do obrazów

Rama, w której jest umieszczone płótno, to bardzo ważna część każdego obrazu. Bez niej, samego płótna nie powiesilibyśmy na ścianie (lub musielibyśmy zrobić w nim dziurę na gwoźdź), co powoduje że obraz wygląda zdecydowanie gorzej.

Rama ma jednak przede wszystkim funkcje ochronne. Chroni płótno przed zniszczeniem, wyblaknięciem oraz zgnieceniem czy namoczeniem. Mały obraz w ramie możemy swobodnie nosić w plecaku, bez ryzyka że się ono zniszczy lub pomarszczy.

Dobrze dobrana rama potrafi podnieść estetykę obrazu na bardzo wysoki poziom lub sprawić, że jest on wyjątkowy. Zwykle ramy do obrazów robione są z drewna (heban, dąb, czasem sosna), ale występują także, choć zdecydowanie rzadziej ramy metalowe lub zrobione ze złota czy innych minerałów szlachetnych. Te ostatnie powodują oczywiście największe wrażenie wśród obserwatorów, dodając obrazowi majestatu, kolorytu i dostojności.

Wiele ram portretów ważnych królów lub sławnych przywódców jest pozłacanych, aby podkreślić w/w cechy. Głównie obrazy z takimi obwódkami występują w muzeach, jednakże są firmy, które zajmują się robieniem takich ram. Oczywiście wiąże się to z bardzo dużymi kosztami, jednakże dla niektórych sztuka jest ważniejsza od pieniędzy.

Zwykłą ramę z drewna można wykonać samemu, nie jest to skomplikowana sztuka, wymaga raczej nabrania wprawy. Kiedyś trzeba było sobie tak radzić, jednak obecnie na rynku jest bardzo dużo firm konkurujących ze sobą, które chętnie wyprodukują nam ramę na zamówienie, często w rozsądnych cenach i krótkim czasie.
Czasem się zdarza, że rama pęka w pewnym miejscu z powodu uszkodzeń lub po prostu starości. Można ją skleić mocnym klejem i powinna się trzymać, jednak może czasem warto zastanowić się nad kupnem nowej i posiadaniu gwarancji trwałości.

Zobacz więcej: Nielsen Polska | Ramy do obrazów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *