Zasilacze LED

Zasliacze LED – jak obliczyć ich moc

Lampy LED to oprawy świetlne wyposażone w diody elektroluminescencyjne. Ich źródło światła jest przystosowane do niskiego napięcia, dlatego w większości ledów, które podłączamy bezpośrednio do prądu 230V, występuje wbudowana przetwornica. Występują również Ledy niewyposażone w taką przetwornicę (najczęściej taśmy LED i moduły), które do podłączenia potrzebują zewnętrznego zasilacza.

Zasilacz LED różni się od znanych nam dobrze zasilaczy elektronicznych, przede wszystkim rodzajem pracy. Lampy ledowe wymagają stabilnego napięcia, dlatego nigdy do ich zasilania nie powinniśmy używać zasilaczy elektronicznych o napięciu od 0 do 12V. Zasilacze LED są stabilizowane i posiadają specjalny układ stabilizujący, dlatego doskonale współpracują z różnymi produktami, wykonanymi w energooszczędnej i nowoczesnej technologii LED. Doskonale sprawdzą się zarówno do żarówek, taśm LED, czy innych produktów tego rodzaju.Zasilacz LED podłączamy zawsze pomiędzy lampę a samym źródłem energii. Pamiętajmy, aby przy jego wyborze, zaopatrzyć się w lekki zapas mocy (ok. 10%). Bardzo pozytywnie wpłynie to na jakość instalacji, a także także sam zasilacz, nie będzie pracował cały czas pod pełnym obciążeniem.

Zasilacze LED dostępne są w różnych wersjach, a najpopularniejsze z nich to:

  • Zasilacze modułowe – przystosowane do instalacji wewnętrznych.
  • Zasilacze hermetyczne, które poradzą sobie nawet w najtrudniejszych warunkach.
  • Zasilacze meblowe – małe i dyskretne, idealnie sprawdzą się w oświetleniu meblowym.

Jak obliczyć moc zasilacza?

Moc transformatorów podawana jest w Watach, napięcie w Voltach, natomiast natężenie w Amperach. Mając 2/3 z powyższych danych możemy w bardzo prosty sposób obliczyć moc tych zasilaczy.
Napięcie i natężenie – Iloczyn napięcia i natężenia pozwoli nam otrzymać całkowitą moc transformatora. Dla przykładu: zasilacz LED 12V 3A (12*3= 36) będzie miał moc 36W.
Moc i natężenie – iloraz mocy zasilacza i jego natężenia, pozwoli nam odczytać jego napięcie. Zasilacz LED 24W 1A (24/1) będzie miał napięcie o wartości 24V
Moc i napięcie – Iloraz mocy i napięcia, jest natężeniem. Jeśli posiadamy zasilacz o mocy 36W i napięciu 24V (36/24) to jego natężenie będzie wynosić 1,5A.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *