Żłobek czy to dobre dla dziecka?

 

Kiedy kończy się urlop macierzyński matki, pojawia się poważny problem – co zrobić z dzieckiem? Większość mam chce szybko wrócić do pracy ze strachu przed utratą stanowiska, ale obawia się, że dziecko jest za małe na żłobek. Niektóre maluchy są bardzo przywiązane do swojej mamy i trudno jest im się pogodzić z rozstaniem. Żłobek może być dla takiego dziecka traumatycznym przeżyciem.


Dziecko, które chodziło do żłobka, zazwyczaj nie ma problemu z przedszkolem, szybko się adaptuje i znajduje przyjaciół. Przedszkole nie jest dla niego tak przerażającym miejscem, jak bywa dla dzieci, które nigdy nie chodziły do żłobka. Wiele mam ma opory przed powrotem do pracy ponieważ boją się, że żłobek nie jest odpowiednim miejscem dla malutkiego dziecka. Jednak większość dzieci szybko przyzwyczaja się do nowego otoczenia, a te starsze zawierają w żłobku nowe znajomości. Maluchy stają się samodzielniejsze i bardziej pewne siebie. Dzięki temu w późniejszym czasie przedszkole nie będzie dla nich problemem i szybciej poradzą sobie z adaptacją do nowego miejsca.

Żłobek powinien przywiązywać szczególną wagę do osób, które zatrudnia. Opiekunki muszą mieć odpowiednie podejście do dzieci, aby szybko zdobyć ich zaufanie. Najlepiej sprawdzą się na tym stanowisku spokojne i cierpliwe osoby, które nie wykonują przy dzieciach gwałtownych ruchów i mówią do nich delikatnym, miłym i pełnym entuzjazmu głosem. Takie podejście pomoże dzieciom przekonać się, że żłobek to bezpieczne i przyjazne miejsce, a rodzice będą spokojniejsi widząc, że maluch szybko się zaadaptował do nowych warunków.

Kliknij w Akademia Muminków aby poznać świat opieki nad najmłodszymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *